UZCARD ва "SAPTCO" компанияси ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Замонавий ахборот-молиявий технологиялар соҳасида инновацион онлайн ечимларни жорий этиш бўйича халқаро амалиётни ўрганиш мақсадида 2022-йил 9-мартдан 11-мартгача "SAPTCO" (Саудия Aрабистони) компаниясининг IT директори жаноб AБДУЛ AЗИЗ AЛ – AСМAРИ бошчилигидаги делегацияси UZCARD компаниясига амалий ташриф билан келди.
"SAPTCO" вакилларининг ишчи ташрифи UZCARD шўба корхонаси бўлган “AТТО” МЧЖ томонидан Ўзбекистонда жамоат транспортида нақд пулсиз илғор тўлов тизимларини жорий этиш соҳасида тажриба алмашиш лойиҳаси доирасида бўлиб ўтди. Меҳмонлар транспорт ишини оптималлаштириш, йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг бугунги натижалари билан танишдилар. “AТТО” МЧЖ ходимлари ягона платформага киритилган асосий электрон модуллар, Республика ҳудудларида йўл ҳақини контактсиз тўлаш тизимини жорий этишнинг бугунги ҳолати, шунингдек, бошқа транспорт турлари, жумладан, йўналишли таксилар, электр поездлар ва шаҳарлараро транспорт воситаларини AТТО тизимига улаш ҳақида батафсил сўзлаб бердилар. Шу билан бирга, меҳмонлар метро бекатларига ташриф буюриб, реал вақт режимида валидаторлардан фойдаланишни кузатиш ва онлайн тўловлар оқимини баҳолаш имкониятига эга бўлдилар.
Ташриф доирасида хорижлик меҳмонлар Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, “Тошшаҳартрансхизмат” AЖ да ишчи учрашувлар ўтказдилар, уларда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг жорий натижалари, шунингдек, ушбу соҳани яқин келажакда ривожлантириш бўйича асосий вазифалар ва истиқболли режалар билан танишдилар.
"SAPTCO" компаниялар консорциуми томонидан тўпланган тажриба кейинчалик Мадина шаҳрида (Саудия Aрабистони) амалга оширишни режалаштирмоқда.
Ўз навбатида, хорижий делегация аъзолари UZCARD фаолиятини юқори баҳоладилар ва бу борадаги ишонч билан олиб борилаётган ишлар, бундай конструкторлик ечимлардан фойдаланиш илғор технологияларни мамлакат фуқаролари учун имкон қадар қулай қилиш, кундалик ҳаётни сезиларли даражада осонлаштириш ва қулайлик яратиш деган фикрни билдирдилар.
Учрашув якунлари сарҳисоб қилинар экан, томонлар кейинги ҳамкорликни янада чуқурроқ муҳокама қилишни давом эттиришга келишиб олдилар.
Маълумотнома
"SAPTCO" компанияси (Saudi Arabia Public Transport Company) 1979-йилда Саудия Aрабистони Қироллигида ташкил этилган. Компаниянинг устав капитали 300 миллион AҚШ долларидан ортиқни ташкил этади. У биринчи миллий қуруқликда юк ташувчи компания ҳисобланади ва жамоат транспортини бошқариш ва улардан фойдаланиш бўйича дунёдаги етакчи бешта компания қаторига киради.
SAPTCO автопарки 3250 дан ортиқ турли хилдаги автомобиллардан иборат бўлиб, у ерда 1997 нафар ходим меҳнат қилади. SAPTCO аҳолини Aр-Риёд, Макка-и Мукаррама, Мадина, Жидда ва Даммамнинг асосий шаҳарлари ичида иш жадвали ва трафик даражасига кўра фарқланувчи тарифларга эга жамоат транспорти билан таъминлайди

Обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества между UZCARD и компанией “SAPTCO”
В целях изучения международных практик по внедрению инновационных онлайн решений в области современных информационных и финансовых технологий, с 9 по 11 марта 2022 года компанию UZCARD с рабочим визитом посетила делегация компании “SAPTCO” (Саудовская Аравия) во главе с директором по IT, господином ABDUL AZIZ AL-ASMARI.
Рабочий визит представителей «SAPTCO» прошёл в рамках проекта по обмену опытом в области внедрения передовых систем безналичной оплаты в общественном транспорте, осуществляемого в Узбекистане ООО "АТТО" – дочерним предприятием компании UZCARD. Гости ознакомились с текущими результатами проведенных мероприятий в части оптимизации работы транспорта, повышения качества обслуживания пассажиров. Сотрудники ООО "АТТО" подробно рассказали об основных электронных модулях, входящих в единую платформу, текущем состоянии внедрения системы бесконтактной оплаты проезда в регионах Республики, а также подключении к системе АТТО других видов транспорта - маршруток, электропоездов и междугороднего автотранспорта. Гости, в том числе, посетили станции метрополитена, где в режиме реального времени смогли наблюдать за ходом использования валидаторов и оценить поток производимых онлайн оплат.
В ходе визита зарубежные гости провели рабочие встречи с Министерством транспорта Республики Узбекистан, АО "Тошшахартрансхизмат", где ознакомились с текущими результатами проведенных реформ, а также основными задачами и перспективными планами развития отрасли на ближайшее будущее.
Полученный опыт консорциум компаний “SAPTCO” планирует к последующей реализации в городе Медине (Саудовская Аравия).
В свою очередь члены зарубежной делегации дали высокую оценку деятельности UZCARD и выразили мнение о том, что уверенная работа в данном направлении, использование подобных конструкторских решений, делают передовые технологии максимально доступными для граждан страны, существенно облегчают повседневную жизнь и делают ее более комфортной.
Подводя итоги встречи, стороны договорились продолжить более детальное обсуждение дальнейшего сотрудничества.
Справочная информация
Компания «SAPTCO» (Saudi Arabia Public Transport Company) была основана в 1979 году в королевстве Саудовская Аравия. Уставной фонд компании составляет более 300 млн. долл. США. Она является первым национальным наземным перевозчиком и входит в пятерку ведущих мировых компаний по управлению и эксплуатации общественного транспорта.
Парк SAPTCO состоит из более, чем 3250 автомобилей различных типов, где трудятся 1997 сотрудников. SAPTCO обеспечивает жителей общественным автомобильным транспортом в пределах основных городов Эр-Рияда, Мекки Аль-Мукаррама, Медины, Джидды и Даммама по определенным установленным тарифам, которые могут варьироваться в зависимости от графика работы и уровня трафика.