Toshkent shahrida kartomatlar va infokiosklardan ko‘proq foydalanila boshlandi
2021-yil yakuniga ko‘ra, ATTO transport kartalarini o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish shoxobchalari (infokiosklar va kartamatlar) orqali to‘ldirish hajmi 6,15 milliard so‘mdan oshdi. Shu bilan birga, barcha to’ldirilgan summalarning 97% naqd pul, atigi 3% esa bank kartalari orqali amalga oshirilgan.
2021 yil davomida transport kartalarini to'ldirishning umumiy tarkibida infokiosklar va kartomatalar 12% ulushi bilan to'rtinchi o'rinni egalladi. To'ldirish miqdori bo'yicha o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish shoxobchalari to'lov tashkilotlarining mobil ilovalaridan – Payme, Click, Apelsin, Paynet, shuningdek, ushbu ro'yxatda ikkinchi o'rinni egallagan ATTO ilovasidan kam.
Toshkent shahrida o'tgan yil oxiriga qadar ATTO tizimiga 1900 ta Infokiosk va 15 ta kartomat qo'shildi. Bulardan, 29 ta infokiosklar va 14 ta kartomat metro bekatlarida joylashtirilgan. Statistikaga ko'ra, "Chilonzor", "Beruniy", "Novza", "Paxtakor", "Oybek" va "Buyuk Ipak yo'li" metro bekatlarida yo'lovchilarga o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish shoxobchalariga talab katta.

В Ташкенте стали больше пользоваться картоматами и инфокиосками
По итогам 2021 года сумма пополнения транспортных карт АТТО через пункты самообслуживания (инфокиоски и картоматы) превысила 6,15 млрд сумов. При этом 97% всех пополнений были проведены с использованием наличных денег и только 3% – посредством банковских карт.
В общей структуре пополнения транспортных карт за 2021 год инфокиоски и картоматы занимают четвертое место с долей 12%. Пункты самообслуживания по сумме пополнения уступают мобильным приложениям платежных организаций – Payme, Click, Apelsin, Paynet, а также приложению ATTO, которое занимает второе место в данном списке.
Всего в Ташкенте к концу прошлого года к системе АТТО было подключено 1900 инфокиосков и 15 картоматов. Из них 29 инфокиосков и 14 картоматов размещены на станциях метро. По статистике, больше всего пункты самообслуживания были востребованы у пассажиров на станциях метро «Чиланзар», «Беруний», «Новза», «Пахтакор», «Ойбек» и «Буюк Ипак Йули».