UZCARD вакиллари "Банклар ва ритейл. Рақамли трансформация ва унинг ўзаро таъсири" халқаро ПЛАСС-Форумида иштирок этди
31 may 2022
Форумда «ЯУПМ» МЧЖ стратегик ривожлантириш бўйича Бош директор ўринбосари Тимур Азадов «Ягона автоматлаштирилган электрон чипталар тизими – нақд пулсиз маданиятни ошириш драйвери» мавзусида маъруза қилди. У ўз нутқида, UZCARD тўлов тизимининг узоқ муддатли ютуқлари ва унинг нақд пулсиз тўлов тизимининг асоси сифатида, турли хил автоматлаштириш тизимларини ривожлантириш ва бирлаштириш бўйича кенг кўламли лойиҳаларда иштирок этиши ҳақида гапирди.
Шу тарзда UZCARD компаниясининг шўба корхонаси томонидан амалга оширилаётган жамоат транспортида нақд пулсиз тўлов тизимини ишга тушириш лойиҳаси Ўзбекистон Республикасида илғор технологияларни жорий этишда ютуқ бўлди. Ахир, транзакцияларни қайта ишлаш тезлиги ва ритейлда хизмат кўрсатиш нуқтаи назаридан жамоат транспортида нақд пулсиз тўлов усулларини амалга ошириш учун энг муҳим сегмент ҳисобланади.
"BPC Group" халқаро холдинг таркибига кирувчи "O-City" компанияси билан биргаликда ABT (Account based ticketing) технологиясига асосланган, автоматлаштирилган электрон чипталар тизими учун дастурий-аппарат комплекси ишлаб чиқилди. ABT-бу саёҳат учун тўловни амалга оширишда транспорт карталаридан ҳам, контактсиз банк карталаридан ҳам фойдаланишга имкон берувчи, фойдаланувчининг шахсий ҳисобварағига асосланган жамоат транспорти ва микротўловлар учун тўловнинг инновацион тизимидир. Контактсиз тўловлар соҳасидаги етакчи мутахассислар томонидан ишлаб чиқилган ушбу тизимнинг барча қулайликларини ҳисобга олган ҳолда, транспорт компанияларида ушбу тизимни жорий этишнинг хавфсизлиги ва тўғри схемасини ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди ва инсон омилларининг иштирок этиш жараёни минималлаштирилди.
Тимур Азадов, форум меҳмонларини республика пойтахтида, Урганч, Қарши, Гулистон шаҳарларида транспорт қатновини тубдан оптималлаштириш, йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш ва тиғиз соатларда ижтимоий кескинликни камайтириш имконини берган «ATTO»нинг бугунги натижалари билан таништирди, шунингдек, компаниянинг келажакдаги режалари билан ўртоқлашди. Шундай қилиб, компания автоматлаштирилган электрон чипталар тизими лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси ҳудуди бўйлаб кенгайтиришни режалаштирмоқда. Лойиҳанинг кенгайиши нафақат география нуқтаи назаридан, балки транспортнинг янги турларини ҳам қамраб олиши кутилмоқда: бугунги кунда Транспорт вазирлиги мутахассислари билан биргаликда, тизимни темир йўл йўловчи ташиш сегменти билан бирлаштириш масаласи ишлаб чиқилмоқда. Бундан ташқари, ҳаво, темир йўл ва шаҳарлараро автобус транспорти сегментида электрон чипталарни сотиш бўйича ягона портал ишлаб чиқилмоқда.
Сўз якунида маърузачи узоқ тарихга эга бўлган тўлов тизимининг оператори сифатида UZCARD нақд пулсиз тўловларни янада кенг ривожлантириш ва Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳаётини фаровон қиладиган замонавий автоматлаштирилган тизимларни жорий этишга қаратилган саъй-ҳаракатларни давом эттиришини таъкидлади.

Представители UZCARD приняли участие в Международном ПЛАС-Форуме «Банки и ритейл. Цифровая трансформация и взаимодействие»
31 май 2022
Тимур Азадов, заместитель генерального директора по стратегическому развитию ООО «ЕОПЦ», выступил на форуме с докладом «Единая автоматизированная система электронного билетирования – драйвер повышения безналичной культуры». В своей речи он рассказал о многолетних достижениях платежной системы UZCARD и об ее участии, как ядра системы безналичной оплаты, в масштабных проектах по разработке и интеграции различных систем автоматизации.
Так, проект по запуску системы безналичной оплаты в общественном транспорте, реализованный ООО "АТТО", дочерним предприятием компании UZCARD, стал прорывом в области внедрения передовых технологий в Республике Узбекистан. Ведь, с точки зрения, скорости обработки транзакций и обслуживания в ритейле, безналичные способы оплаты в общественном транспорте – наиболее критичный сегмент для внедрения.
Совместно с компанией О-City, входящей в структуру международного холдинга «BPC Group» был разработан программно-аппаратный комплекс для автоматизированной системы электронного билетирования на базе технологии ABT (account based ticketing). ABT – инновационная система оплаты проезда в общественном транспорте и микроплатежей на базе личного счета пользователя, которая позволяет использовать при оплате проезда, как транспортные карты, так и бесконтактные банковские карты. Учитывая все удобства данной системы, которая разрабатывалась ведущими специалистами в сфере бесконтактных платежей, было обращено особое внимание на безопасность и разработку правильной схемы внедрения этой системы в транспортные компании, а также минимизирован процесс участия человеческого фактора.
Тимур Азадов познакомил гостей форума с текущими результатами компании «АТТО», которые позволили фундаментально оптимизировать работу транспорта в столице республики, Ургенче, Карши, Гулистане, повысить качество обслуживания пассажиров и сократить социальную напряженность в часы пик, а также поделился планами компании на будущее. Так, компания планирует масштабировать проект автоматизированной системы электронного билетирования по всей территории Республики Узбекистан. Расширение проекта предполагается не только с точки зрения географии, но и покрытия новых видов транспорта: сегодня совместно со специалистами Министерства транспорта прорабатывается вопрос интеграции системы с сегментом железнодорожных пассажирских перевозок. Более того, разрабатывается единый портал электронной продажи билетов в сегменте авиа, ж/д и междугородних автобусных перевозок.
В завершении выступления спикером было отмечено, что, являясь оператором платежной системы с многолетней историей, UZCARD продолжит концентрировать усилия на дальнейшем повсеместном развитии безналичной оплаты и внедрении современных автоматизированных систем, которые будут делать жизнь граждан Республики Узбекистан максимально комфортной.